Rychle odejít

Arteterapie s malým Erikem

Erik je šikovný pětiletý kluk, který na svůj věk zažil až moc strachu, křiku a násilí doma. V necelých pěti letech bránil svou mámu před násilnickým nevlastním tátou alkoholikem. Mladší sestřičku chránit nemusel, na tu si táta jako na svou milovanou dceru nedovolil.

Erik s mámou a sestrou v azylovém domě

Fyzické a psychické násilí, které narostlo do obrovských rozměrů, přimělo jeho mámu, aby vzala Erika a malou dceru a utekla do bezpečí azylového domu ACORUS na utajené adrese.  Tam dostal Erik kromě bezpečného zázemí i možnost zapojit se do arteterapeutické dílny.

Můj první dojem z Erika byl pozitivní – zvídavý, milý kluk, co se snaží dělat věci správně a tak, aby ho přijalo okolí. Hodně mluvil o mámě, nikdy nezapomněl zmínit, že máma „za něj bude šťastná, jak se mu to povedlo“ a naše první kroky z dílny vedly za mámou – ukázat jí výkres nebo výrobek.

Arteterapie pomáhá

Arteterapie je jedním z psychoterapeutických postupů, který v centru ACORUS využíváme. Výtvarné projevy slouží jako léčebný prostředek. Dětem, které prožily domácí násilí, pomáhá arteterapie zpracovat prožité traumatické události a najít cestu k obnově sebeúzdravných mechanismů. Kresba, malba i modelování z hlíny je pro děti přirozený způsob vyjádření, odreagování i terapie.

Zpočátku jsme začínali arteterapii říkadly, vybarvováním, prohlížením knížek ale i honičkou s kamarády. Později chodil Erik do dílny na celé dvě hodiny a s výjimkou svačiny se soustředil na tvoření, což je u tak malého kluka dost nezvyklé.

A jak to bylo dál....

Erik symbolicky ukončil rok 2017, docházku na arteterapii i pobyt v azylovém domě ACORUSu a v lednu se s mámou a sestrou odstěhovali do jiného azylového domu pro matky v nouzi.  Zbylo nám po něm pár obrázků, fotek a vzpomínky prozářené jeho úsměvem. I když tyto řádky píšu sotva měsíc po jeho odchodu, mohu upřímně napsat, že se mi po něm stýská a nikdy na něj nezapomenu.

 Je to jedno z těch dětí, které v sobě nese i přes nízký věk a těžký životní start velkou moudrost, odvahu a radost ze života. Řekla bych, že tenhle kluk se v životě neztratí.

Mgr. Kateřina Herciková, arteterapeutka, únor 2018

Poskytujeme tyto služby

Azylový dům

poskytuje přechodné bydlení a odbornou pomoc směřující k životu bez násilí.

Krizová pomoc

 v důsledku akutní krizové situaci umožňuje bezplatné ubytování na 7 dní

Sociální poradenství

bezplatná ambulantní pomoc osobám ohroženým domácím násilím

Právní informace

Právních informace obětem trestných činů spáchaných v kontextu domácího násilí

Pomoc dětem

komplexní odborná pomoc dětem směřující k překonání jejich nepříznivé situace